دکترای برنامه ریزی شهری - شهرسازی

(میرشکاری)
دکتر ایران آهور
عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز
…............................................................
Dr . Iran ahour ( mirshekari)

مدیرعامل انجمن سبز اندیشان تبریز هشدار داد: نابودی 14 میلیون نفر با خشک شدن دریاچه ارومیه/خاک تبریز در حال شور شدن است


به گزارش نصر، مهناز اسلامی در جلسه علنی این هفته شورای اسلامی شهر تبریز افزود: مهمترین مشکل حال حاضر زیست محیطی منطقه، دریاچه ارومیه است، این دریاچه با وضعیت ناهنجاری مواجه است و با این مسئله باید به صورت مدیریت بحران عمل شود، زیرا در هیچ مسئله ای مهمی به این کندی عمل نمی شود.


وی ادامه داد: بحران دریاچه ارومیه بحران ملی است که نابودی 14 میلیون نفر را به همراه دارد.


اسلامی با اشاره به تصاویر هوایی دریاچه در سال های گذشته بیان داشت: با تحقیقات به عمل آمده متوجه شدیم دریاچه نمرده است این در حالی است که برخی ها معتقد بودند دریاچه از بین رفته و تورهای بیابانگردی باید راه بیاندازیم.


وی همچنین اذعان داشت : شور شدن خاک در کمین تبریز است، با تحقیقات انجام گرفته متوجه شدیم شوری خاک به  100 کیلومتری تبریز رسیده است.


وی همچنین به سوء استفاده از نمک های دریاچه به بهانه نمک درمانی اشاره کرد و اذعان داشت: این در صورتی است که ترکیبات نمکی آن بسیار سمی و مضر است


وی ادامه داد: طوفان های نمکی در راه است ، این فاجعه زیست محیطی منجر به بیماری های بسیاری خواهد شد، آرسنیک جیوه سدیم از جمله مواد مضر موجود در نمک دریاچه است که در آزمایشگاه بررسی شده که هر کدام از این ها  باعث اختلالات ژنتیکی و بیماری های بسیاری می شود.


اسلامی اضافه کرد: نمک های موجود باعث شده زمین ها اطراف از بین برود و کشاورزی نابود شود، افراد غیر بومی دست به خرید زمین های کشاورزی زده اند وآنها را به کشت میوه هایی مانند هلو و آلبالو که از میوه های پر آبخور محسوب می شوند، تبدیل کرده اند.


وی افزود: در حال حاضر44 هزار چاه غیر مجاز در منطقه دریاچه وجود دارد در حالی که 240 چاه عمیق در منطقه مجاز به برداشت آب هستند.


وی اذعان داشت:از عوامل خشک شدن دریاچه بحث اقلیم اصلا مطرح نیست، طبق نقشه های هوایی سد هایی که بر سر راه دریاچه زده شده منجر به این فاجعه شده اند.


مدیرعامل انجمن سبز اندیشان تبریز گفت:افراد روستایی و بومی در نتیجه یک فرآیند مدیریتی نامناسب که قرار بود از طریق همین سدها کانال هایی برای آبیاری در اختیارشان  قرار گیرد اما این امر اتفاق نیفتاده که مجبور به حفر چاه شده اند.


وی با اشاره به اینکه زرینه رود 41 درصد آب دریاچه را تشکیل می دهد گفت: از این مقدار حتی یک درصد هم به دریاچه نمی رسد و صرف مصارف کشاورزی و.. می شود.


وی همچنین افزود: پیشنهاد می شود، با مصرف بهینه آب و مدیرت آب های سطحی شهر قدری به حال و روز دریاچه کمک شود.


وی همچنین اذعان داشت: مردم می گویند یک لیوان که دردی را دوا نمی کند ولی نمی دانند این یک لیوان نیست بلکه دو میلیو ن لیوان است، اگر هر خانواده 3 لیتر درمصرف روزانه خود صرفه جویی کند 168 میلیون متر مکعب آب روانه دریاچه خواهد شد.


وی همچنین اذعان داشت: قبل از ارومیه، تبریز در معرض ریزگردها و طوفان های نمکی قرار دارد.


اسلامی گفت: افزایش بیش از حد سرطان مری و مشکلات عصبی از عواقب این ریزگردها خواهند بود،همچنین جهش های ژنتیکی بدترین موضوع در این زمینه است و خانم ها با قرار گیری در این وضعیت احتمال به دنیا آوردن کودکانی که ژن های آنها جهش یافته اند را افزایش می دهد.


اسلامی با توجه به مشکلات دریاچه ارومیه خواستار یک دقیقه سکوت در صحن علنی شورای شهر تبریز شد.


وی همچنین بیان کرد: آرتمیا در دریاچه از بین رفته و گونه های آن در کرمان پرورش و نگه داری می شوند.


بر این اساس وی  با اشاره به مدیریت نادرست آبیاری فضای شهری  بیان کرد: ساعت آبیاری در زمان اوج تبخیر صورت می گیرد و حتی برخی از این آب ها به خوبی هدایت نمی شوند و به خیابانها سر ریز می شوند.


وی با اشاره به اینکه سیستم تصفیه فاضلاب شهری دارای نقص هایی است افزود: بالغ بر میلیون ها مترمکعب قابلیت صرفه جویی دارد، افزود.