دکترای برنامه ریزی شهری - شهرسازی

(میرشکاری)
دکتر ایران آهور
عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز
…............................................................
Dr . Iran ahour ( mirshekari)

شاپور بختیار از چهره‌های شاخص جبهه ملی بود که سابقه زندانی شدن بعد از کودتای بیست و هشت مرداد 1332 را در نیز کارنامه خود داشت، او به همراه کریم سنجابی، داریوش فروهر در سال 1356 نامه‌ای سرگشاده و انتقادی به شاه نوشت که بعدها به نامه سه امضایی معروف شد اما چرخش روزگار، بختیار را آخرین نخست‌وزیر پهلوی کرد.


به گزارش ایسنا به نقل از «پارسینه»، نامه زیر را بختیار در هفتم شهریور 56 خطاب به امام خمینی که در آن روزها در نجف اشرف به سر می‌بردند، نگاشته است:


«هفتم شهریور ماه ۵ ۶- حضرت آیت‌الله العظمی خمینی دامت برکاته؛ خاطر مبارک شاید از انتشار اعلامیه مورخ ۲۲ خرداد ۵۶ که با امضای اینجانب و آقایان دکتر کریم سنجابی و داریوش فروهر در تهران انتشار یافته است اطلاع حاصل فرموده‌اید. ما در مقابل خلق و خدا بیان این حقایق را ادای وظیفه ملی و دینی خود دانسته‌ایم و اوضاع کشور را همانطوری که هست به گوش هموطنان خود و دنیای خارج رساندیم. در این ایام که برای چند روز اقامت در فرانسه بودم با دوستان و همفکران خود تبادل نظر کردم و اکنون به وسیله دوست مبارز خود آقای ابوالحسن بنی‌صدر این عریضه را به حضور آن حضرت تقدیم می‌دارد. عطف نظر به گذشته و سوابق امضاکنندگان نامه مذکور خواستم استدعا نمایم که به منظور وسعت بخشیدن به مبارزات و ایجاد هماهنگی بیشتر بین افراد ملت مسلمان در صورتی که مقتضی بدانید به هر نحو که صلاح باشد ما را در این راه خیر، هدایت و حمایت فرمایید. باسلام و تهیت (تحیت)، ارادتمند شاپور بختیار»
نامه بختیار به امام (ره) + عکس